تبلیغات
آزاد پـــروتـــــــــــز - مطالب آبان 1389
 
28 آبان 89 :: نویسنده : Admin
هدف
دندان پزشك به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد و از همین‌رو شاید بهتر باشد كه عنوان این رشته را دهان‌پزشكی گذاشت.
در گذشته دندان پزشكی را مساوی با دندان سازی می‌دانستند. اما امروزه دندان سازی تنها بخشی از دندان پزشكی است.
رشته دندان پزشكی در مقطع دكترای عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد.
دندان‌پزشكی یك علم تخصصی است كه سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا كردن كلمات تامین می كند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.

*برای مشاهده کارنامه پذیرفته شدگان کنکور سراسری 89 این رشته، روی
کارنامه کلیک کنید.
*برای مطالعه ی ادامه ی پست، جدول دروس رشته دندانپزشکی و دانشگاه های دارای این رشته به ادامه مطلب بروید.

مشاهده پست به صورت pdf

دانلود پست
ادامه مطلب


نوع مطلب : پست های دارای فایل دانلود، معرفی رشته های تحصیلی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


26 آبان 89 :: نویسنده : Admin

با سلام

طی درخواست های شما دوستان عزیز آزادپروتز نسبت به معرفی رشته ها، در صورت نیاز داشتن به اطلاعات رشته خاصی ( ترجیحا رشته های تجربی ) رشته مورد نظر خود را برای ما ارسال کنید تا نمونه کارنامه داوطلبان 88 و 89 ، شرایط قبولی، اطلاعات عمومی رشته، بازار کار بعد از فارق التحصیل شدن و... در اختیارتان قرار گیرد.

 

( با تشکر، مدیر وبلاگ )

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


22 آبان 89 :: نویسنده : Admin

بسیاری از مردم بیش از آنکه در پی یادگیری روش صحیح مسواک کردن باشند به دنبال خرید مسواکهای گران و پر زرق و برق هستند. خوب است بدانیم که مسواک بخودی خود معجزه نمی کند بلکه معجزه گر واقعی روش مسواک زدن شماست.

روشهای غلط از سویی قادر به برداشتن کامل پلاک دندانی نبوده از سوی دیگر باعث زخمی شدن لثه و سایش دندانها می شود .

گرداگرد هر دندان در محل اتصال لثه به دندان شیاری به عمق تقریبی ۲ میلی متر وجود دارد که تمیز کردن آن در پیشگیری از پوسیدگی دندانها و ابتلا به بیماریهای لثه اهمیت فوق العاده دارد .

پس هدف از مسواک زدن نظافت سه ناحیه می باشد .

یک) شیار لثه أی در تمامی قسمتها

دو) سطوح داخلی و خارجی دندانها

سه) سطوح جونده دندانها

برای اینکه سطوح دندانها و شیار لثه أی در تمامی قسمتها یکسان نظافت شود و هیچ قسمتی فراموش نگردد یا آنکه دوباره و یا سه باره مسواک نشود لازم است از نظم و ترتیب خاصی استفاده نمو د برای ایجاد این نظم خاص می توانید در ابتدا در جلوی آینه اینکار را انجام دهید تا زمانیکه بصورت اتوماتیک این نظم در ذهن شما جا بیفتد و در هنگام مسواک زدن از یک نقطه شروع و به نقطه دیگری ختم شود.

نظافت شیار لثه ای:
حرکت مورد استفاده برای تمیز کردن شیار لثه بصورت حرکت لرزشی میباشد برای انجام اینکار باید مسواک را در محل اتصال لثه به دندان گذارده آن را طوری کج کنید که موهای آن بداخل شیار لثه دندان وارد شود . بعبارت دیگر مسواک به گونه أی در دهان قرار گیرد که موهای مسواک با سطح دندان زاویه ۴۵ درجه می سازد .

پس در حالیکه مسواک در جای خود باقی است به انجام ۲۰ حرکت سریع و کوتاه جلو به عقب بپردازید . سعی نمائید هنگام انجام این عمل مسواک بر روی دندان حرکت ننموده نوک موهای آن از داخل شیار لثه خارج نشود .

نظافت سطوح داخلی و خارجی دندانها:
روش مورد استفاده برای این سطوح حرکت چرخشی نام دارد ، در هر قسمتی که این حرکت انجام می گیرد ، کافیست مانند روش قبل مسواک را به گونه أی در دهان قرار دهید که موهای آن از سوئی با سطح دندان زاویه ۴۵ درجه بسازد و از سوئی دیگر نوک موها تقریبا درمحل اتصال لثه و دندان قرار گیرد . آتگاه مچ دستتان ار به گونه أی بچرخانید که موهای مسواک حرکتی را در جهت لثه به لبه دندان طی کند ،‌ توجه داشته باشید در فک بالا هنگام انجام این عمل مسواک حرکتی از بالا به پایین دارد و در کل فک پایین از پایین به بالا حرکت خواهد نمود .

نظافت سطح جونده:
سطوح جونده دندانهای آسیا را با گذاردن و فشردن عمودی موهای مسواک بر روی آن و انجام ۲۰ حرکت کوتاه و جلو به عقب و سپس حرکت چرخشی در روی سطوح انجام می دهیم .

مسواک زدن تکمیلی:
از آنجائیکه دندانهای عقب دهان به خوبی دندانهای جلو تمیز نمی شوند بهتر است پس از انجام مراحل فوق یکبار دیگر آخرین دندانهای آسیای بزرگ هر فک را از تمامی جهات به دقت مسواک نمود همچنین نظافت زبان جزئی از نظافت دهان است .

پس سطح زبان را که محل مناسبی برای تجمع میکروبها و ذرات مواد غذائی و همچنین بوی بد دهان می باشد باید تمیز نمود برای اینکار کناره مسواک را در حالیکه موهای آن به سمت جلو قرار دارند ، در نزدیکی وسط زبان گذارده سپس شش تا هشت بار هر سمت زبان را به سمت جلو تمیز نمایید ، اگر چه مسواک زدن به روش فوق در اوائل کمی وقت گیر است اما با اندکی تمرین مدت زمان آن کاهش می یابد.

برای تمیز شدن دندانها نیازی نیست مسواک محکم به سطح دندانها کشیده شود بلکه با احتیاط و به نرمی اینکار را انجام دهید . از آنجائیکه افراد راست دست دندانهای سمت راست را و افرد چپ دست دندانهای سمت چپ خود را کمتر مسواک می کنند باید توجه بیشتری به این نواحی بکنند.

دکتر اسدی  
نوع مطلب : مطلب علمی، 
برچسب ها : اطلاعات عمومی دندانپزشکی، مطلب علمی،
لینک های مرتبط :


21 آبان 89 :: نویسنده : Admin
( با توجه به درخواست های مکرر شما عزیزان در مورد استفاده ی صحیح از نخ دندان؛ این مطلب نوشته شده است!)

نخ دندان، وسیله‌ای ساده و ارزان قیمت،‌ جزء جدا نشدنی بهداشت دهان و دندان است و استفاده از آن اهمیتی کاملا مشابه با استفاده از مسواک دارد. به عبارتی، نخ دندان مسواکی است که برای قسمت‌های بین دندانی(نواحی که مسواک به آن نمی‌رسد) باید از آن استفاده شود.

بسیاری از افراد از نخ دندان تنها در هنگام ضرورت یعنی وقتی خرده‌های غذایی در بین دندان‌هایشان گیر کرده، استفاده می‌کنند. غافل از آنکه عدم استفاده مرتب از نخ دندان باعث می‌شود ناحیه بین دندان‌ها پوسیده شود و این پوسیدگی‌ها از آنجا که از بین دندان‌ها آغاز می‌شود تا مدت‌های طولانی برروی دندان‌ها دیده نمی‌شود و هنگامی حفره پوسیدگی بین دندانی در دندان‌ها دیده می‌شود که پوسیدگی پیشرفت زیادی کرده است. از طرفی عدم استفاده از نخ دندان باعث ایجاد التهاب‌های شدید و بیماری‌ حاد لثه و همینطور بوی بد دهان خواهد شد.

از چه نوع نخ دندانی استفاده کنیم؟
انواع گوناگونی از نخ دندان وجود دارد. نکته مهم آن است که برای تمیز کردن ناحیه بین دندان‌ها باید از نخ‌های مخصوص که برای این کار طراحی شده‌اند، استفاده کنیم. استفاده از نخ‌های متفرقه مثل نخ‌های قرقره یا نخ های پلاستکی و … برای سلامت لثه بسیار خطرناک‌اند. از بین نخ‌های گوناگون دندان می‌توان علاوه بر نخ‌های معمولی به نخ‌های موم دار،‌ نخ‌های طعم دار، نخ‌های فلوراید‌دار،‌ سوپرفلاس‌ها،‌ نوارهای دندانی و نخ دندان‌های دسته‌‌دار اشاره کرد. نخ‌های موم‌‌دار برای افرادی که دندان‌های بسیار فشرده دارند و نخ‌های معمولی به سختی به ناحیه بین دندانی‌شان وارد می‌شود، کاربرد دارد.
نخ‌های طعم‌دار به دهان احساس تازگی می‌بخشند و نخ‌های فلوراید‌دار برای پیشگیری از پوسیدگی‌های بین دندانی موثرند. سوپرفلاس‌ها نخ دندان‌هایی هستند که برای تمیز کردن زیر‌بریج‌های دندانی و یا نواحی بین دندانی در دندان‌هایی که ارتودنسی ثابت می‌شوند،‌ استفاده می‌شود. این نخ‌ها دارای یک سر سفت است که می‌توان آن را به ناحیه زیر بریج و روکش یا براکت‌های ارتودنسی وارد کرد و با قسمت اسفنجی وسط نخ،‌ ناحیه مورد نظر را تمیز کرد. نوارهای دندانی نیز برای کسانی پیشنهاد می‌شود که فاصله‌های بین دندانی بزرگتر از معمول دارند. این نوع نوارها ضخیم‌تر از نخ‌های معمولی هستند.
نوعی از مسواک‌های کوچک به‌نام مسواک‌های بین دندانی نیز وجود دارد که برای تمیز کردن فواصل بزرگ بین دندان‌ها از آن استفاده می‌شود. گونه‌ای از نخ‌ دندان‌ها نیز وجود دارند که به کمک دسته‌ای نگهداشته می‌شوند. این نخ دندان‌ها برای کسانی که قادر نیستند به خوبی از نخ دندان‌های معمول استفاده کنند (مثل کودکان و یا افرادی که بیماری‌های مفصلی و ناتوانی‌های جسمی دارند) پیشنهاد می‌شود. در بین این مجموعه متنوع از نخ‌های دندانی، این شما هستید که با توجه به شرایط شخصی‌تان، یکی از آنها را انتخاب خواهید کرد. شاید لازم باشد که از دندانپزشک یا بهداشت‌‌کارتان نیز در این مورد کمک بگیرید.

چگونه از نخ دندان استفاده کنیم؟
پس از آنکه نخ دندان مناسب خود را انتخاب کردید باید نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید. به یاد داشته باشید، استفاده از نخ دندان چند روز اول ممکن است مشکل به نظر بیاید اما پس از یک دوره کوتاه،‌ آن‌را به خوبی فرا خواهید گرفت و به آن عادت می‌کنید. نخ دندان کشیدن یک عادت بهداشتی ضروری است و مسواک زدن بدون استفاده از نخ دندان مثل آن است که حمام بروید و یک سوم بدن خود را نشوئید. اگر تا کنون نخ دندان نمی‌کشیده‌اید و قرار است به تازگی آن را آغاز کنید ممکن است چند روز اول از لثه‌تان هنگام نخ کشیدن خونریزی داشته باشید. اگر روش نخ کشیدنتان صحیح باشد، این امر کاملا طبیعی است و به زودی لثه‌های شما دیگر خونریزی نخواهد داشت. پس استفاده از نخ را قطع نکنید. برای کودکان تا زمانی که دندان‌های شیری دارند (اگر این دندان‌ها از هم فاصله دارند) لازم نیست نخ دندان کشیده شود اما برای نظافت دندان‌های شیری بهم چسبیده و نیز دندان‌های دائمی آنها حتما استفاده از نخ دندان در کنار مسواک لازم است.

استفاده از نخ دندان
1) حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر از نخ را جدا کرده، دو سر آن‌را برروی انگشت‌های وسطی دو دست خود بپیچید. تا نخ کاملا بر روی این انگشتان محکم شوند.

2) به کمک انگشت‌های شست و سبابه خود نخ دندان را با کنترل،‌ بین دندان‌های خود بلغزانید. نخ باید به کمک یک حرکت اره‌ای و به آرامی وارد ناحیه بین دندانی شود تا لثه این ناحیه را آزرده نکند.

3) نخ وارد شده به ناحیه بین دندانی باید دو سطح را تمیز کند. یکی دیواره جلویی دندان عقبی و دیگری دیواره عقبی دندان جلویی. با نخ وارد شده به سطح بین دندانی دندان را بغل کرده و به کمک حرکت‌های رفت و بر گشتی >C< شکل این دو سطح را تمیز کنید. نخ باید آنقدر به دندان‌ها کشیده شود تا شما از برخورد نخ و دندان صدای تماس دو سطح صیقلی و تمیز را بشنوید. برای‌کشیدن نخ از نظم خاصی پیروی کنید یعنی از یک سمت دهان شروع کرده و تمام دندان‌ها را به ترتیب تمیز کنید تا دندانی فراموش نشود. اگر نخ دندان صحیح به کار رود استفاده روزی یک بار از نخ دندان کاملا کافی خواهد بود.

استفاده از نخ دندان چند روش اصولی دیگر دارد، اگر مایلید روشی دیگر ذکر شود نظر خود را در قسمت نظرات مطرح کنید.

نوع مطلب : مطلب علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


16 آبان 89 :: نویسنده : Admin
کتاب مذکور در آموختن پایه مباحث پروتز پارسیل متحرک؛ کمک شایانی به دانشجویان، خصوصا دانشجویان ترم های پایین که می خواهند درک بهتر و بیشتری از این موضوع داشته باشند، انجام می دهد.

نام کتاب: پروتز پارسیل متحرک مک کراکن 2005

مولفان: آلن کار، کلن مک گیونی، دیوید برون

مترجم: دکتر مهران نوربخش

تعداد صفحات: 379 صفحه ( سیاه و سفید )

قطع: رحلی

ناشر: شایان نمودار

قیمت: 220000 ریال

نوع مطلب : معرفی کتاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پوسیدگی در سطوح جانبی دندان‌ها معمولا به علت تماس و اتصال این سطوح به یکدیگر رخ می‌دهد. کم بودن فاصله بین مغز دندان (پالپ) و سطوح جانبی باعث می‌شود پوسیدگی در این نواحی خیلی زودتر به پالپ و عصب دندان سرایت کند و سبب پیشرفت پنهانی و سریع پوسیدگی و محل اتصال دندان‌ها و درنهایت آلودگی پالپ و شروع دندان درد شود....

 مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد که شروع بیماری لثه در اغلب موارد از این ناحیه صورت می‌گیرد. بنابراین کسانی که می‌خواهند دچار بیماری‌های لثه نشوند، باید دقت فراوانی در تمیز کردن سطوح بین دندان‌ها داشته باشند. بهترین وسیله برای تحقق این هدف، استفاده از نخ دندان است. وجود نخ دندان همراه مسواک مجموعه کاملی را جهت دستیابی بهتر به بهداشت دهان و دندان برای شما فراهم می‌آورد.

حدود 50 سانتی‌متر از نخ دندان را جدا کنید و آن را محکم بین انگشت شست و سبابه یا بین 2 انگشت سبابه بکشید. سپس نخ را به آرامی بین دندان‌هایتان به طرف پایین حرکت داده و آن را به شکل حرف C دور هر دندان بپیچید. نخ دندان را به آهستگی در فضای بین دندان‌ها و زیر خط لثه از پایین به سمت سطوح جونده حرکت دهید. سعی کنید تمام دندان‌هایتان با نخ نظافت شوند. برای انجام این امر می‌توان ابتدا فک بالا و سپس فک پایین را نخ دندان کشید. دقت شود که نخ دندان با فشار یا ناگهانی به لثه‌هایتان اصابت نکند. همیشه به خاطر داشته باشید جهت حرکت نخ دندان برای تمیز کردن دندان‌ها از سمت لثه به طرف سطح جونده دندان‌هاست تا از فرو رفتن پلاک داخل لثه جلوگیری شود. هنگام استفاده از نخ دندان دقت کنید از قسمت‌های تمیز نخ برای هر دندان استفاده شود. پشت دندان آخر هر فک را فراموش نکنید.

چند توصیه مفید درباره استفاده از نخ دندان

بهتر است با هر نوبت مسواک زدن، از نخ دندان نیز استفاده شود. اگر این کار امکان ندارد حداقل یک بار در شبانه‌روز این کار را انجام دهید. هرگز از خلال، سوزن، چوب‌کبریت و... جهت نظافت بین دندان‌ها استفاده نکنید. این‌گونه لوازم از طرفی قادر به تمیز کردن کامل بین دندان‌ها هستند و از طرف دیگر باعث آسیب به لثه می‌شوند. معمولا پاره شدن یا ریش‌ریش شدن نخ هنگام استفاده، دلیل بر وجود پوسیدگی، جرم یا پرکردگی غلط در ناحیه بین‌دندانی است. جهت برطرف کردن این مشکل لازم است به دندان‌پزشک مراجعه کنید. بسیاری از افراد فقط هنگامی که گوشت یا موادغذایی بین دندان‌هایشان گیر کند از نخ دندان استفاده می‌کنند. در حالی که وظیفه اصلی نخ دندان، خارج کردن پلاک دندانی از لابه‌لای دندان‌هاست. یعنی استفاده از نخ دندان باید به‌طور منظم صورت پذیرد.


چگونه از مسواک نگهداری كنیم؟

هنگام مسواک زدن از فشار بیش از حد به مسواک خودداری کنید زیرا این عمل علاوه بر صدمه زدن به دندان‌ها و لثه، باعث خمیدگی و از فرم خارج شدن موهای مسواک نیز می‌شود.

پس از هر بار مسواک، آن را به دقت تمیز کنید. سعی کنید تا تمامی ذرات باقیمانده غذا یا تکه‌های خمیردندان کاملا از سطح مسواک پاک شود.

وجود محفظه و درپوش در سر مسواک، برای جلوگیری از آلوده شدن موهای مسواک لازم است، اما حتما ابتدا موهای مسواک را خشک کرده و سپس از درپوش استفاده کنید. بهتر است درپوش، روی برس مسواک را بپوشاند تا جریان هوا به راحتی صورت پذیرد.

معمولا عمر مفید یک مسواک 3 ماه است!!


نوع مطلب : مطلب علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


9 آبان 89 :: نویسنده : Admin

دندان درآوردن کودکان، برای پدر و مادر، تجربه شیرین و دلچسبی است. شما این اتفاق را تجربه كرده‌اید؟ تیزی دندان‌های تازه‌روییده یک کودک را چطور؟ لبه‌های سطوح برنده دندان‌های تازه رویش‌یافته کودک، بسیار تیز و برنده است و به همان نسبت...

فرورفتگی‌های میانی دندان‌های آسیای كودكان نیز عمیق است. می‌دانید این برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های دندانی چه كارایی‌هایی دارند؟

ما در دوران بزرگسالی، در حالت عادی، حداكثر 32 دندان خواهیم داشت كه به طور متقارن در هر فك 12 دندان قرار می‌گیرند؛ در هر فك 4 دندان پیش، 2 دندان نیش، 4 دندان آسیای كوچك و در صورت رویش دندان‌های عقب، 6 دندان آسیای بزرگ خواهیم داشت. دندان‌های پیشین، بیشتر برای بریدن و نیش‌ها بیشتر برای پاره كردن و تكه‌كردن لقمه‌های غذایی كاربرد دارند و وظیفه اصلی آسیاها، خرد كردن و جویدن لقمه‌های غذا و له كردن و آماده‌سازی آنها برای مخلوط شدن با بزاق و ورود به مری است.


با توجه به این تعاریف، هر كدام از دندان‌ها، شكل خاصی دارند كه به عملكرد آنها كمك می‌كند اما درمجموع، جزییات شكل دندان‌های گوناگون بسیار زیاد است.

روی دندان‌های آسیا به صورت خاص برجستگی‌ها و فرورفتگی‌هایی وجود دارد. به برجستگی‌های دندان‌های آسیا در اصطلاح علمی «كاسپ» گفته می‌شود. اكنون دندان‌هایتان را روی هم بگذارید و آب دهانتان را فرو بدهید. حالا بدون آنكه دندان‌هایتان را از روی هم بردارید به كمك زبان، دندان‌های فك بالا و پایین خود را لمس كنید. با كمی دقت درخواهید یافت كه شیار میانی دندان‌های آسیای فك پایین شما را برجستگی‌های دندان‌های آسیای بالا پر كرده و این دقیقا همان عملی است كه هنگام جویدن اتفاق می‌افتد؛ یعنی غذا در ناحیه شیارهای میانی دندان‌های آسیایی پایین شما قرار می‌گیرد و برجستگی‌ها (كاسپ‌های) دندان‌های فك بالا، در حركات منظم و مداوم جویدن، غذا را خرد و له می‌كنند. در انجام عملیات جویدن و له شدن مناسب غذا، عوامل زیادی دخیل هستند.

شیب این برجستگی‌ها، فاصله عمق شیارها از نوك كاسپ‌ها، محل قرارگیری دندان‌های بالا و پایین نسبت به هم و نیز ارتباط همه اینها با مفصل گیجگاهی و فكی ما آنچنان هوشمندانه طراحی شده است كه كوچك‌ترین تغییری در هر كدام از این عوامل، سیستم جویدن ما را به درجه‌های گوناگون دچار اشكال می‌كند.

آناتومی دندان

یكی از واحدهای مهم درسی كه دانشجویان رشته‌های دندان‌پزشكی و پروتز دندان، در اولین سال‌های تحصیل خود می‌گذرانند، آناتومی دندان است.

در این درس ابتدا، آنها به خوبی با شكل تك‌تك دندان‌ها به صورت تئوری آشنا می‌شوند و جزییات سطوح مختلف هر یك از دندان‌ها را به خوبی می‌آموزند.

سپس در مراحل عملی این درس، شكل كامل هر كدام از دندان‌ها را روی مكعب‌های آماده‌شده از جنس گچ و سپس موم، می‌تراشند و به عبارتی مانند مجسمه‌سازهای حرفه‌ای، از مكعب‌های ساده مومی، مجسمه دندان‌های گوناگون را می‌آفرینند و این كار به آنها كمك می‌كند تا كوچك‌ترین جزییات دندان‌ها، در ذهنشان نقش بسته و ملكه شود.

قرارگیری این كلاس، با این دقت و جدیت بین دروس تئوری و عملی دانشجویان دندان‌پزشكی، بیانگر آن است كه دانستن شكل و كاربرد اجزای گوناگون یك دندان بسیار بااهمیت است؛ زیرا این دانشجویان، بعدها قرار است به دندان‌پزشكانی بدل شوند كه یكی از وظایف اصلی آنها ترمیم دندان‌های پوسیده با انواع مواد پركننده دندانی است و آنها باید این مهارت را ابتدا روی مدل‌های گچ و موم و سپس مدل‌های انسانی و دست آخر روی بیماران اجرا كنند تا بتوانند یك دندان پوسیده را به كمك مواد ترمیمی دندان و كاملا شبیه به شكل اصلی و واقعی دندان ترمیم كنند تا این دندان پس از ترمیم بتواند به كمك برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های صحیح و مناسب ایجاد شده، كارایی و عملكرد مناسبی داشته باشد.

بنابراین دندانی كه با دقت و ظرافت ترمیم شده باشد باید پس از پایان مرحله نهایی ترمیم، فرم و شكلی تا حد امكان نزدیك به دندان سالم داشته باشد.

سردردی برای یك میلی‌متر

یكی از استادان درس پروتز ثابت (علم ساخت روكش‌های دندانی) مثالی از مورد بسیار عجیبی می‌زد كه هرگز فراموش نمی‌كنم. داستان درباره خانمی بود كه سال‌های طولانی از سردردهای مكرر، مداوم و طولانی رنج می‌برد. انواع معاینه‌های پزشكی، تصویربرداری‌ها و آزمایش‌های گوناگون، برای كشف علت سردردهای ایشان انجام شده بود اما هیچ‌كدام از پزشكان، عامل این سردردها را تشخیص نداده بودند و آن خانم همچنان از این درد مداوم رنج می‌برد؛ تا اینكه روزی روكش دندانی كه در دهان این خانم قرار داشت، لق شد و دندان‌پزشك برای قالب‌گیری و ساخت روكش جدید، روكش قبلی را از دهان بیمار خارج كرد و از آن روز، سردرد ایشان برطرف شد! واقعیت این بود كه این روكش، در یكی از نقاط، اندكی (شاید در حد یك میلی‌متر) بلندتر از حد معمول ساخته شده بود و همین بلندی، عضلات ناحیه فك و به دنبال آن، پیشانی و سر را به اختلال عملكردی دچار كرده بود. البته این بیمار یک مورد نادر بوده اما لازم است ما با پركردگی‌ها، روكش‌ها و هرگونه ترمیم جدید دندانی‌مان با دقت و حساسیت برخورد كنیم و اگر در نقطه‌ای احساس بلندی می‌كنیم (این بلندی باعث می‌شود كه دندان‌های سمت پركردگی زودتر از دندان‌های سمت دیگر به هم برسند) یا در جویدن مشكل داریم، حتما سری به دندان‌پزشكان بزنیم. آنها می‌توانند با صرف وقت بسیار كوتاهی، این اشكال را برطرف و از انواع مشكلات احتمالی بعدی پیشگیری كنند.

نوع مطلب : مطلب علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چای بنوشید تا دندان‌هایتان سالم بماند!!

محققان با تحقیقات روی چای سیاه دریافتند ترکیباتی که در چای سیاه یافت می‌شود، می‌تواند رشد باکتری‌های مضر دندان را که سبب پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان می‌شود و دندان را از بین می‌برد، متوقف کند. چای سیاه همچنین روی یک نوع باکتری موسوم به گلوکوزیل ترانسفراز موثر است. این باکتری به صورت آنزیم عمل کرده و قندها را به یک ماده چسبنده تبدیل می‌کند که جرم‌ها به وسیله آن به دندان می‌چسبند. همچنین این محققان اظهار داشتند که برخی از باکتری‌های جرم‌ساز هنگامی که در برابر چای سیاه قرار می‌گیرند نمی‌توانند با باکتری‌های دیگر در جرم دندان همراه شوند و در نهایت از مقدار کلی جرم دندان کاسته می‌شود.

در کشیدن دندان عقل تعلل نکنید!!!

با بالا رفتن سن، عوارض وجود و جراحی دندان عقل بیشتر می‌شود. دكتر شاهرخ رییسیان، متخصص فك و صورت و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز گفت: «دندان عقل از 9 سالگی در فك پایین و بالا وجود دارد اما از 14 و 15 سالگی شروع به جوانه زدن می‌كند و ممكن است تا 25 سالگی رویش آن ادامه پیدا كند.»

وی احتمال تبدیل بافت‌های نرم اطراف دندان عقل را به تومور و كیست تا 5 درصد عنوان كرد و اظهار داشت: «این تومورها یا كیست‌ها بدون درد هستند. اطلاع از وجود آنها كاملا اتفاقی و بزرگ شدن آنها بدون علامت است كه در صورت رشد بیش از اندازه موجب شكستن استخوان فك می‌شوند.»

این متخصص فك و صورت با بیان اینكه ممكن است دندان عقل عملكرد مناسبی در دهان نداشته باشد، به ایسنا گفت: «وجود دندان عقل در برخی موارد سبب شلوغی و روی هم قرار گرفتن دندان‌های دیگر نیز می‌شود.» رییسیان با اشاره به رابطه مستقیم نحوه عمل جراحی و دردهای بعد از عمل و عوارض جراحی دندان عقل بیان كرد: «بهتر است دندان عقل توسط جراح متخصص فك و صورت یا افرادی كه تبحر لازم را دارند، خارج شود.» وی یادآور شد: «مسواك كردن دندان‌های عقل باید با فشار بیشتر ایجاد شود و استفاده از دهان شویه برای پاك‌سازی این ناحیه الزامی است. البته تمام این كارها فقط جراحی را به تعویق می‌اندازد.»


نوع مطلب : مطلب علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 2 )    1   2   
آزاد پـــروتـــــــــــز
درباره وبلاگ

به آزادپروتز خوش آمدید...
استفاده از تمامی مطالب این وبلاگ جز برای بالابردن و پرورش علم دندان، شرعا و قانونا، حرام و خطاست.

مدیر وبلاگ : Admin
نویسندگان
نظرسنجی
شفاف سازی برنامه های ادغام شدن کنکور سراسری و آزاد ... بود.آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :